LM35-23B54R2-CQ
LM35-23B54R2-CQ
LM35-23B54R2-CQ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LM35-23B54R2-CQ
  • Description
    ENCLOSED AC DC CONVERTERS 36W 1
  • Delivery Services
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 54V 80 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Quick Inquiry
LM35-23B54R2-CQ
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series LM35-23BxxR2-CQ (35W)
Packaging Box
RoHS Status
Type Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs 1
Voltage - Input 80 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1 54V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 670 mA
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 89.5%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.90" L x 2.56" W x 1.18" H (99.0mm x 65.0mm x 30.0mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 36W
Features Adjustable Output, Universal Input
Standard Number 60335-1; 62368-1
Base Product Number -
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description AC/DC CONVERTER 54V 36W ENCLOSED AC DC CONVERTERS 36W 1 ENCLOSED AC DC CONVERTERS 36W 1 AC/DC CONVERTER 5V 12V 32W
Series LM-R2 LM35-23BxxR2-C (35W) LM35-23BxxR2-Q (35W) LM35-10Axx (35W)