LMF600-20B12
LMF600-20B12
LMF600-20B12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LMF600-20B12
  • Manufacturer
    Mornsun America, LLC
  • Description
    AC/DC CONVERTER 12V 600W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 277 VAC, 110 ~ 390 VDC Input
Quick Inquiry
LMF600-20B12
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series LMF600-20Bxx (600W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 80 ~ 277 VAC, 110 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 50 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 92%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 8.00" W x 1.60" H (101.6mm x 203.1mm x 40.6mm)
Approval Agency BS, CB, CCC, CE, cURus, EN, IEC, UKCA, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 600W