LNC2G682MSEGBB
LNC2G682MSEGBB
LNC2G682MSEGBB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNC2G682MSEGBB
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
  • Delivery Services
6800 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNC2G682MSEGBB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 23.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 33.32 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 6.614" (168.00mm)