LNC2G682MSEH
LNC2G682MSEH
LNC2G682MSEH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNC2G682MSEH
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
  • Delivery Services
6800 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNC2G682MSEH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 23.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.34 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNC2G682MSEG LNC2G682MSEGBB LNC2G682MSEGBN LNC2G682MSEHBB
Part Number LNC2G682MSEG LNC2G682MSEGBB LNC2G682MSEGBN LNC2G682MSEHBB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW