LNC2G682MSEHBN
LNC2G682MSEHBN
LNC2G682MSEHBN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNC2G682MSEHBN
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
6800 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNC2G682MSEHBN
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LNC
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 23.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.34 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)