LNT2H681MSEFBN
LNT2H681MSEFBN
LNT2H681MSEFBN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT2H681MSEFBN
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 500V SCREW CH
  • Delivery Services
680 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT2H681MSEFBN
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 500 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 4.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.88 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)