LNT2H681MSEF
LNT2H681MSEF
LNT2H681MSEF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT2H681MSEF
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 500V SCREW CH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
680 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT2H681MSEF
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LNT
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 500 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 4.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.88 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT2H681MSEFBB LNT2H681MSEFBN LNT2H682MSEJ LNT2H682MSEJBB
Part Number LNT2H681MSEFBB LNT2H681MSEFBN LNT2H682MSEJ LNT2H682MSEJBB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 680UF 20% 500V SCREW CH CAP ALUM 680UF 20% 500V SCREW CH CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW