LNT2H682MSEJBN
LNT2H682MSEJBN
LNT2H682MSEJBN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT2H682MSEJBN
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
  • Delivery Services
6800 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT2H682MSEJBN
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 500 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 20.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 28.98 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)