LNT2H682MSEJ
LNT2H682MSEJ
LNT2H682MSEJ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT2H682MSEJ
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
  • Delivery Services
6800 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT2H682MSEJ
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 500 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 20.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 28.98 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT2H682MSEJBB LNT2H682MSEJBN LNT2H681MSEF LNT2H681MSEFBB
Part Number LNT2H682MSEJBB LNT2H682MSEJBN LNT2H681MSEF LNT2H681MSEFBB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW CAP ALUM 680UF 20% 500V SCREW CH CAP ALUM 680UF 20% 500V SCREW CH