LNY2G332MSEFBB
LNY2G332MSEFBB
LNY2G332MSEFBB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2G332MSEFBB
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
3300 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2G332MSEFBB
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LNY
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 12.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 17.36 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 5.827" (148.00mm)