LNY2G332MSEG
LNY2G332MSEG
LNY2G332MSEG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2G332MSEG
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
  • Delivery Services
3300 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2G332MSEG
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.2 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.740" (95.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNY2G332MSEF LNY2G332MSEFBB LNY2G332MSEFBN LNY2G332MSEGBB
Part Number LNY2G332MSEF LNY2G332MSEFBB LNY2G332MSEFBN LNY2G332MSEGBB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW