LNY2G332MSEGBN
LNY2G332MSEGBN
LNY2G332MSEGBN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2G332MSEGBN
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
  • Delivery Services
3300 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2G332MSEGBN
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.2 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.858" (98.00mm)