LY20-30P-DLT1-P1E-BR
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
LY SERIES (2.0 MM PITCH 2 ROW CR
Request for Quotation
LY20-30P-DLT1-P1E-BR
lmages are for reference only.LY20-30P-DLT1-P1E-BR
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 30 position 0.079" (2.00mm)
LY20-30P-DLT1-P1E-BR
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Series | LY20 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.209" (5.30mm) |