LY20-30P-DT1-P1E-BR
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
Interconnect Rectangular
Request for Quotation
LY20-30P-DT1-P1E-BR
lmages are for reference only.LY20-30P-DT1-P1E-BR
Interconnect Rectangular
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 30 position 0.079" (2.00mm)
LY20-30P-DT1-P1E-BR
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Series | LY |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.106" (2.70mm) |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.209" (5.30mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.94µin (0.100µm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features | Polarizing Key |
| Operating Temperature | - |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Brown |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Voltage Rating | 200V |