M39003/01-8090H
M39003/01-8090H
M39003/01-8090H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M39003/01-8090H
  • Description
    CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL
  • Delivery Services
39 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20 V Axial
Quick Inquiry
M39003/01-8090H
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 39 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 20 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Features High Reliability
Failure Rate D (0.001%)
Grade Military
Qualification MIL-PRF-39003/1
Base Product Number M39003/01
Parts with Similar Specifications
Product Attribute M39003/01-8090 M39003/01-8090/HSD M39003/01-8090/TR M39003/01-8001
Part Number M39003/01-8090 M39003/01-8090/HSD M39003/01-8090/TR M39003/01-8001
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL