M39003/01-8090/TR
M39003/01-8090/TR
M39003/01-8090/TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M39003/01-8090/TR
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
39 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20 V Axial
Quick Inquiry
M39003/01-8090/TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series CSR13
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 39 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 20 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code C
Ratings -
Features High Reliability
Failure Rate D (0.001%)