M50-3904642
M50-3904642
M50-3904642
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M50-3904642
  • Description
    CONN HEADER R/A 92POS 1.27MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 92 position 0.050" (1.27mm)
Quick Inquiry
M50-3904642
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Positions 92
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post 0.079" (2.00mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights 7.2mm, 8.6mm, 9.37mm, 9.47mm, 11.7mm