M50-4803145
Manufacturer
Harwin Inc.Description
CONN HEADER R/A 62POS 1.27MM
Request for Quotation
M50-4803145
lmages are for reference only.M50-4803145
CONN HEADER R/A 62POS 1.27MM
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 62 position 0.050" (1.27mm)
M50-4803145
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | Harwin Inc. |
| Series | Archer M50 |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions | 62 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | 0.083" (2.11mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.222" (5.65mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
| Current Rating (Amps) | 1A per Contact |