M50-4803345
M50-4803345
M50-4803345
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M50-4803345
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN HEADER R/A 66POS 1.27MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 66 position 0.050" (1.27mm)
Quick Inquiry
M50-4803345
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Harwin Inc.
Series Archer M50
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Positions 66
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.083" (2.11mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.222" (5.65mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A per Contact