MA0402XF224K6R3
MA0402XF224K6R3
MA0402XF224K6R3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MA0402XF224K6R3
  • Manufacturer
    Meritek
  • Description
    CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
0.22 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
MA0402XF224K6R3
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Meritek
Series MA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)