MA0402XF225M100
MA0402XF225M100
MA0402XF225M100
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MA0402XF225M100
  • Manufacturer
    Meritek
  • Description
    0402 2.2UF 10V X5R 20%
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
2.2 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
MA0402XF225M100
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Meritek
Series MA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Thickness (Max) 0.020" (0.50mm)