MA0805XR221K500
MA0805XR221K500
MA0805XR221K500
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MA0805XR221K500
  • Manufacturer
    Meritek
  • Description
    CAP CER 220PF 50V X7R 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
220 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
MA0805XR221K500
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Meritek
Series MA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)