MAL209323152E3
MAL209323152E3
MAL209323152E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MAL209323152E3
  • Description
    CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
1500 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 130mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MAL209323152E3
Series 093 PMG-SI
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1500 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 130mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance 90 mOhms