MAL209323182E3
MAL209323182E3
MAL209323182E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MAL209323182E3
  • Description
    CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP TH
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
1800 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 110mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MAL209323182E3
Series 093 PMG-SI
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 110mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance 80 mOhms