MAX70K000D
MAX70K000D
MAX70K000D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MAX70K000D
  • Description
    RES 70K OHM 0.5% 0.3W RADIAL
  • Delivery Services
70 kOhms ±0.5% 0.3W Through Hole Resistor Radial Metal Foil
Quick Inquiry
MAX70K000D
RoHS Status
Resistance 70 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features -
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)