MAX71K000B
MAX71K000B
MAX71K000B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MAX71K000B
  • Description
    RES 71K OHM 0.1% 0.3W RADIAL
  • Delivery Services
71 kOhms ±0.1% 0.3W Through Hole Resistor Radial Metal Foil
Quick Inquiry
MAX71K000B
RoHS Status
Resistance 71 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features -
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)