MBC41-1T15L
Manufacturer
Bel Power SolutionsDescription
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Request for Quotation
MBC41-1T15L
lmages are for reference only.MBC41-1T15L
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
MBC41-1T15L
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Series | MBC41 (40W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 2.67 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | Medical |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Efficiency | 85% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 3.00" L x 2.00" W x 0.97" H (76.2mm x 50.8mm x 24.7mm) |
| Approval Agency | CE, cUL, Nemko, UL |
| Minimum Load Required | Yes |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 40W |