MBC41-1T24L
MBC41-1T24L
MBC41-1T24L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MBC41-1T24L
  • Manufacturer
    Bel Power Solutions
  • Description
    AC/DC CONVERTER 24V 40W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
MBC41-1T24L
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Bel Power Solutions
Series MBC41 (40W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 1.67 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 85%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.00" L x 2.00" W x 0.97" H (76.2mm x 50.8mm x 24.7mm)
Approval Agency CE, cUL, Nemko, UL
Minimum Load Required Yes
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 40W