MBE152-10-V
MBE152-10-V
MBE152-10-V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MBE152-10-V
  • Manufacturer
    Altech Corporation
  • Description
    PCB TERM BLK, 10.00MM, 2 POLE, F
  • Delivery Services
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole
Quick Inquiry
MBE152-10-V
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Altech Corporation
Series MBE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 2
Pitch 0.394" (10.00mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 15 A
Voltage 600 V
Wire Gauge 14-30 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Features Interlocking (Side)
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Screw Material - Plating Steel, Galvanized
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)