MC68340AG16VE
MC68340AG16VE
MC68340AG16VE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MC68340AG16VE
  • Manufacturer
    Freescale Semiconductor
  • Description
    IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    144-LQFP
  • Delivery Services
CPU32 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 16MHz 144-LQFP (20x20)
Quick Inquiry
MC68340AG16VE
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microprocessors
Manufacturer Freescale Semiconductor
Series M683xx
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Core Processor CPU32
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 16MHz
Co-Processors/DSP -
RAM Controllers DRAM
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet -
SATA -
USB -
Voltage - I/O 3.3V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)