MC68340AG16VE
MC68340AG16VE
MC68340AG16VE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MC68340AG16VE
  • Description
    IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP
  • Delivery Services
CPU32 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 16MHz 144-LQFP (20x20)
Quick Inquiry
MC68340AG16VE
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 16MHz
USB -
Voltage - I/O 3.3V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)