MCT06030D5100DP500
MCT06030D5100DP500
MCT06030D5100DP500
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCT06030D5100DP500
  • Manufacturer
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • Description
    RES 510 OHM 0.5% 1/10W 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
510 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Quick Inquiry
MCT06030D5100DP500
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCT - Professional
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 510 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)