MCT06030D5101BP500
MCT06030D5101BP500
MCT06030D5101BP500
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCT06030D5101BP500
  • Description
    RES 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603
  • Delivery Services
5.1 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Quick Inquiry
MCT06030D5101BP500
Series MCT - Precision
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 5.1 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)