MGJ2D241505SC
MGJ2D241505SC
MGJ2D241505SC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MGJ2D241505SC
  • Manufacturer
    Murata Power Solutions Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V -5V 2W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    7-SIP Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -5V 80mA, 40mA 21.6V - 26.4V Input
Quick Inquiry
MGJ2D241505SC
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series MGJ2 (2W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 21.6V
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 80mA, 40mA
Power (Watts) 2 W
Applications ITE (Commercial), Medical
Features SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 80.5%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.50" H (19.7mm x 10.0mm x 12.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number MGJ2D24
Voltage - Isolation 5.2 kV