MHQ1005P2N0CTD25
MHQ1005P2N0CTD25
MHQ1005P2N0CTD25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MHQ1005P2N0CTD25
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
2 nH Unshielded Multilayer Inductor 1 A 50mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
MHQ1005P2N0CTD25
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series MHQ-P
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 2 nH
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 8GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)