MIC39151-2.5BU TR
MIC39151-2.5BU TR
MIC39151-2.5BU TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MIC39151-2.5BU TR
  • Manufacturer
    Microchip Technology
  • Description
    IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-5
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263-5
Quick Inquiry
MIC39151-2.5BU TR
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package TO-263-5
Base Product Number MIC39151
Current - Supply (Max) -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MIC39151-2.5BU MIC39151-2.5BT MIC39151-2.5WT MIC39151-2.5WU
Part Number MIC39151-2.5BU MIC39151-2.5BT MIC39151-2.5WT MIC39151-2.5WU
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-5 IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO220-5 IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO220-5 IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-5