MIC5247-1.5YML-TR
MIC5247-1.5YML-TR
MIC5247-1.5YML-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MIC5247-1.5YML-TR
  • Manufacturer
    Microchip Technology
  • Description
    IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6MLF
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • Delivery Services
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-DFN (2x2)
Quick Inquiry
MIC5247-1.5YML-TR
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 50dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C