MKS4C064709FD4KSC9
MKS4C064709FD4KSC9
MKS4C064709FD4KSC9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MKS4C064709FD4KSC9
  • Description
    CAP FILM 470UF 63VDC RAD 4 LEAD
  • Delivery Services
470 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial - 4 Leads
Quick Inquiry
MKS4C064709FD4KSC9
RoHS Status
Capacitance 470 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 2.244" L x 1.378" W (57.00mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Ratings AEC-Q200
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number MKS4C0
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MKS4C064709FD4KSC9 MKS4C064709FD4KSSD MKS4C064709FD4JSC9 MKS4C064709FD4JSSD
Part Number MKS4C064709FD4KSC9 MKS4C064709FD4KSSD MKS4C064709FD4JSC9 MKS4C064709FD4JSSD
Manufacturer WIMA WIMA WIMA WIMA
RoHS Status
Description CAP FILM 470UF 63VDC RAD 4 LEAD CAP FILM 470UF 63VDC RAD 4 LEAD CAP FILM 470UF 63VDC RAD 4 LEAD CAP FILM 470UF 63VDC RAD 4 LEAD