MKS4C064709FD4KSSD
MKS4C064709FD4KSSD
MKS4C064709FD4KSSD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MKS4C064709FD4KSSD
  • Description
    CAP FILM 470UF 63VDC RAD 4 LEAD
  • Delivery Services
470 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial - 4 Leads
Quick Inquiry
MKS4C064709FD4KSSD
RoHS Status
Capacitance 470 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 2.244" L x 1.378" W (57.00mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)