MLF2012A1R0MT
MLF2012A1R0MT
MLF2012A1R0MT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MLF2012A1R0MT
  • Description
    FIXED IND 1UH 80MA 300 MOHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Shielded Multilayer Inductor 80 mA 300mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
MLF2012A1R0MT
Series MLF
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 80 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Q @ Freq 45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant 120MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MLF2012A1R0M MLF2012A1R0MT000 MLF2012A1R0MTD25 MLF2012A1R0JT000
Part Number MLF2012A1R0M MLF2012A1R0MT000 MLF2012A1R0MTD25 MLF2012A1R0JT000
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 1UH 80MA 300 MOHM SMD FIXED IND 1UH 80MA 300 MOHM SMD FIXED IND 1UH 80MA 300 MOHM SMD FIXED IND 1UH 80MA 300 MOHM SMD