MLG0402P3N5BT000
MLG0402P3N5BT000
MLG0402P3N5BT000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MLG0402P3N5BT000
  • Description
    FIXED IND 3.5NH 180MA 1.1OHM SMD
  • Delivery Services
3.5 nH Unshielded Multilayer Inductor 180 mA 1.1Ohm Max 01005 (0402 Metric)
Quick Inquiry
MLG0402P3N5BT000
Material - Core Non-Magnetic
Inductance 3.5 nH
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 180 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Q @ Freq 8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 6GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)