MLG1005SR11HT000
MLG1005SR11HT000
MLG1005SR11HT000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MLG1005SR11HT000
  • Description
    FIXED IND 110NH 150MA 2.2OHM SMD
  • Delivery Services
110 nH Unshielded Multilayer Inductor 150 mA 2.2Ohm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
MLG1005SR11HT000
Series MLG
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic, Non-Magnetic
Inductance 110 nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 150 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.2Ohm Max
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 700MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)