MOX70035000BYE
MOX70035000BYE
MOX70035000BYE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MOX70035000BYE
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 500 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
500 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Quick Inquiry
MOX70035000BYE
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series MOX700
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 500 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features -
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.106" Dia x 0.276" L (2.70mm x 7.00mm)