MOX70035761AZE
Manufacturer
OhmiteDescription
RES 5.76K OHM 0.05% 1/4W AXIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
Request for Quotation
MOX70035761AZE
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
5.76 kOhms ±0.05% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
MOX70035761AZE
| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | Ohmite |
| Series | MOX700 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 5.76 kOhms |
| Tolerance | ±0.05% |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Composition | Metal Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | 5ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.106" Dia x 0.276" L (2.70mm x 7.00mm) |