MPM24-1K5N
MPM24-1K5N
MPM24-1K5N
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPM24-1K5N
  • Manufacturer
    ULTRAVOLT / Advanced Energy
  • Description
    DC DC CNVRTR -250 TO -1500V 15W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-DIP Module
  • Delivery Services
High Voltage - Isolated Module DC DC Converter 1 Output -250 ~ -1500V 1mA 4V - 24V Input
Quick Inquiry
MPM24-1K5N
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series MPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type High Voltage - Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage - Output 1 -250 ~ -1500V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1mA
Power (Watts) 15 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Efficiency -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 4-DIP Module
Size / Dimension 1.50" L x 1.50" W x 0.79" H (38.1mm x 38.1mm x 20.1mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency CE
Standard Number -
Base Product Number MPM24
Voltage - Isolation -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MPM24-1K5NI MPM24-1K5NS MPM24-1K5NSI MPM24-1K5P
Part Number MPM24-1K5NI MPM24-1K5NS MPM24-1K5NSI MPM24-1K5P
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CNVRTR -250 TO -1500V 15W DC DC CNVRTR -250 TO -1500V 15W DC DC CNVRTR -250 TO -1500V 15W DC DC CONVERTER 250-1500V 15W