MSB25JL-13
MSB25JL-13
MSB25JL-13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MSB25JL-13
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    LOW POWER BRIDGE MSBL T&R 2.5K
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, Flat Leads
  • Delivery Services
Bridge Rectifier Single Phase Standard 600 V Surface Mount MSBL
Quick Inquiry
MSB25JL-13
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Diodes - Bridge Rectifiers
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 2.5 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 1.25 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 600 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)