MSB25MH-13
MSB25MH-13
MSB25MH-13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MSB25MH-13
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    BRIDGE RECT 1P 1KV 2.5A 4MSBL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, Flat Leads
  • Delivery Services
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1 kV Surface Mount 4-MSBL
Quick Inquiry
MSB25MH-13
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Diodes - Bridge Rectifiers
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1 kV
Current - Average Rectified (Io) 2.5 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 2.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1000 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)