MT321220
MT321220
MT321220
  • Delivery Services
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 220VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
MT321220
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Series MT, SCHRACK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 220VDC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 400VAC - Max
Load - Max Switching 2500VA
Coil Current 5.7 mA
Coil Type Non Latching
Features Test Button
Termination Style Plug In, 11 Pin (Octal)
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 165 VDC
Must Release Voltage 22 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Approval Agency cURus, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 38.7 kOhms