MU01611-32.768K
MU01611-32.768K
MU01611-32.768K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MU01611-32.768K
  • Manufacturer
    NDK America, Inc.
  • Description
    CRYSTAL 32.768KHZ 9PF SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, No Lead
  • Delivery Services
32.768 kHz ±20ppm Crystal 9pF 60 kOhms 2-SMD, No Lead
Quick Inquiry
MU01611-32.768K
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer NDK America, Inc.
Series NX2012SA
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency 32.768 kHz
Frequency Stability -
Frequency Tolerance ±20ppm
Load Capacitance 9pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 kOhms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.081" L x 0.047" W (2.05mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MU01611-32.768K MU01612-32.768K MU01612-32.768K ABM12AIG-24.000MHZ-10-1Z-T
Part Number MU01611-32.768K MU01612-32.768K MU01612-32.768K ABM12AIG-24.000MHZ-10-1Z-T
Manufacturer NDK America, Inc. NDK America, Inc. NDK America, Inc. Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 32.768KHZ 9PF SMD CRYSTAL 32.768KHZ 12.5PF SMD CRYSTAL 32.768KHZ 12.5PF SMD CRYSTAL 24.000MHZ 10PF SMD