MWSA0603S-330MT
MWSA0603S-330MT
MWSA0603S-330MT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MWSA0603S-330MT
  • Manufacturer
    Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
  • Description
    FIXED IND 33UH 2A 270 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 270mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
MWSA0603S-330MT
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Series MWSA-S
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Alloy Powder
Inductance 33 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 270mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Base Product Number MWSA0603S
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MWSA0603S-330MTB01 MWSA0603S-100MT MWSA0603S-150MT MWSA0603S-1R0MT
Part Number MWSA0603S-330MTB01 MWSA0603S-100MT MWSA0603S-150MT MWSA0603S-1R0MT
RoHS Status
Description FIXED IND 33UH 2A 270 MOHM SMD FIXED IND 10UH 4.5A 68 MOHM SMD FIXED IND 15UH 3A 113 MOHM SMD FIXED IND 1UH 12A 7.4 MOHM SMD